Gebe İzlemleri


Gebelik, doğum eylemi ve lohusalık esnasındaki komplikasyonlar, gelişmekte olan ülkelerde üreme yaşındaki kadınlar arasında önde gelen ölüm ve sakatlık nedenidir. Ülkemizde bu alanda  yapılan çalışmalar sonucunda anne ve bebek ölümlerinde önceki yıllara göre çok daha yüksek oranlarda azalmalar sağlanmıştır.

Hamile bayanların aşi ve izlemleri de kurumumuzda profesyonel ekipce   özenle yapılmaktadır. Eğer  hamilelik durumunuz  bu  aylara uyuyorsa gebeliğinizin sağlıklı gidip gitmediği, mevcut risk faktörleri ya da yeni ortaya çıkan risk faktörleri ayrıca anne karnındaki bebeğin durumu değerlendirilmek üzere aile sağlığı merkezimize  çağrılacaksınız.

Hamile bayanlara gerek hamilelik dönemi gerekse hamilelikten sonra olmak üzere tetanoza karşı bağişıklamaya yönelik tetanoz aşıları da  kurumumuzda  yapılmaktadır. Yine bir takvim çerçevesinde aşı yapılmak üzere aile sağlığı merkezimize  çağrılacaksınız. Lütfen bu çağrılara zamanında icabet ediniz..

Gebelik izlemleri Sağlık Bakanlığı`nın hazırlamış olduğu program dahilinde, gebelik boyunca en az dört kez olmak üzere  aile hekimi veya ebe tarafından yapılır. İzlemlerin düzenli ve zamanında yapılması anne ve bebek açışından hayati öneme sahiptir. İzlemlerinizin aksamaması için öncelikle adetin gecikmesinden sonraki iki-üç hafta içinde, gebelik testini kendiniz yaptıysanız testin sonucu gebe olduğunuzu anlar anlamaz aile hekiminize müracat ediniz. Aile hekiminizce gerek görülen tüm tahliller ücretsiz olarak yapılacaktır. Aile hekiminizin verdiği hizmetlerin tamamı tahliller ve tetkikler dahil ücretsizdir. Muayene katılım ücreti dahi ödemezsiniz.

Lütfen gebelik şüphesi ve gebelik tespiti halinde direk aile hekiminize müracat ediniz.

GEBELİK İZLEM ZAMANLARI

Gebeliğin 14. haftasında veya ilk 14 hafta içerisinde,
Gebeliğin 18-24. haftaları (tercihan 20-22. haftalar) arasında yapılmalı,
Gebeliğin  30-32. haftaları arasında yapılmalı,
Gebeliğin  36-38. haftaları arasında yapılmalı,